Güncel

Sağ Diz Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi

 Sağ Diz Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi
Okunuyor Sağ Diz Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi

Sağ diz osteoartrit en sık görülen eklem kireçlenmesi hastalığıdır. Orta yaş üstündeki ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebeplerinden biridir.

Sağ diz osteoartriti diz eklemlerinin arasındaki kıkırdakların aşınmasıyla beraber karşımıza çıkan bir hastalıktır. Peki diz osteoartritin başlıca sebepleri nelerdir?

  • İleri yaş
  • Tekrarlayan diz travmaları
  • Aşırı kilolu olmak
  • Daha önce geçirilmiş eklem kırıkları gibi diz yaralanmaları
  • Romatoid artrit ve gut hastalığı gibi emfulamatuvar hastalıklar, sağ diz osteoartrite sebep olan sebeplerdir.

Sağ Diz Osteoartritinin Belirtileri Nelerdir?

Sağ diz kireçlenmesinin başlıca belirtilerinden olan ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlılık varsa ve buna bağlı olarak dizde şişlik ve sertlik varsa diz osteoartriti olabilir ve bunun İçin ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.

Diz Osteoartritinin belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. Örneğin ağrınız ilk başlarda sadece aktivitelerde ve uzun yürüyüşlerde görülürken ilerledikçe oturup kalkmalarda bile ağrıya neden olur. Bundan dolayı ilk belirti olarak ortaya çıkan ağrılar dikkate alınmalıdır. Diz osteoartriti de zaten en çok oturup kalktıktan sonra ağrı olduğu zaman anlaşılır. Fakat kısa bir süre sonra normale döner.

Sağ Diz Osteoartritinin Tanısı Nasıl Konulur?

Ortopedi uzmanı diz osteoartritin tanısını koymak için size bir takım sorular soracaktır. Ağrınızın ne zamandan beri devam ettiğini, en çok hangi hareketlerde ağrı yaşadığınızı, diz ağrınızın nasıl hafiflediğini, daha önce herhangi bir diz ameliyatı geçirip geçirmediğinizi soracaktır. Bundan dolayı bu sorulara doğru bir şekilde cevap vermeniz, teşhis ve tedavi süreci için önemlidir.

Diz muayeneniz sırasında ortopedi doktoru diz kireçlenmesi tanısını koymak için dizinizde şişlik olan yerleri, dizinizde herhangi bir açısal deformite olup olmadığınız, önceden yaralandığınız veya ameliyat olduğunuz bölgeleri gözler. Daha sonra muayenede dizinizin bazı bölgelerine bası uygulayarak hassasiyet olan yerleri öğrenmeye çalışır. Size bazı hareketler yaptırarak diz ekleminizdeki kısırlıklara bakar.

Doktorunuz tam teşhisi koymak için röntgen veya MR isteyebilir. Röntgende doktorunuz dizlerinizdeki kıkırdak dokunun ne kadar aşındığını ve dizkireçlenmesinindüzeyiniortaya koyar. MR tetkikinde ise kıkırdak menüsküs ve bağ doku yırtıklarını tam olarak görüntüleyebilir.

Sağ Diz Osteoartrit
Sağ Diz Osteoartrit

Sağ Diz Osteoartrit Tedavisi

Sağ diz osteoartritinde hafif düzeydeki hastalarda ağrı kesici verilerek ve egzersiz uygulayarak ağrılar giderilir. Orta düzeydeki diz osteoartrinde ilk önce MR sonuçlarına bakarak sebebinin anlaşılması sağlanır ardından sebebine bağlı olan nedenleri için ilaç tedavisi ve egzersiz uygulanır. İleri düzeydeki hastalar için ve genç hastalar için diz protezi uygulanarak tedavisi yapılır.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle