Güncel

Right Knee Osteoarthritis (Diz Kireçlenmesi)

 Right Knee Osteoarthritis (Diz Kireçlenmesi)
Okunuyor Right Knee Osteoarthritis (Diz Kireçlenmesi)

Right Knee Osteoarthritis yani sağ diz osteoartriti en basit tabiriyle diz kireçlenmesi olarak açıklanmaktadır.

Diz kireçlenmesi eklem kireçlenmeleri arasında en yaygın görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Hastaların günlük aktivitelerini ciddi ölçüde kısıtlayan bu durum genellikle sağ dizde daha belirgin şekilde meydana gelmektedir. Bu kireçlenme dizde bulunan kıkırdakların aşınması ile ortaya çıkan bir durumdur. İleri evredeki kireçlenmelerde eklem kıkırdağının kaybolduğu da görülmektedir.

Dünya çapında nüfusun yaşlanması ile birlikte daha fazla görülen kireçlenme yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Kireçlenme olan kişilerde eklem aralığında daralma, kist, yeni kemik çıkıntılarının oluşması gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır.  

Right Knee Osteoarthritis Belirtileri Nelerdir?

Right Knee Osteoarthritis belirtileri incelendiğinde en sık görülen hastalık belirtisi dizdeki eklem hareketlerinin kısıtlanmasıdır. Buna bağlı olarak hastalarda ağrı da meydana gelmektedir. Kemik çıkıntılarına bağlı olarak hastalarda eklemlerde şişlik de görülmektedir. Hareket sırasında eklemlerden çıtırtı sesleri duyulabilmektedir. Kireçlenme ile eklemlerin normal yapısı bozulmaktadır. Bazı hastalarda diz kireçlenmesi belirtileri daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bazılarında ise hiç belirti görülmediği durumlar da olmaktadır.

Sağ diz kireçlenmesi durumundan genellikle kilolu kişiler daha fazla etkilenmektedir. Özellikle orta yaşın üzerindeki kişilerde bu hastalık daha yaygın şekilde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı orta yaşın üzerinde olan kilolu kişilerin hastalık belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna karşı önlem almaları fayda sağlamaktadır.

Right Knee Osteoarthritis ve Nedenleri

Sağ diz kireçlenmesi yani Right Knee Osteoarthritis nedenleri uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Bu nedenler içerisinde ileri yaş, tekrarlayan diz travmaları, önceki eklem içi kırıkları gibi diz yaralanmaları, fazla kilolu olmak, dizde geçirilen septik artritler ve enfeksiyonlar, Romatoid artrit ve gut hastalığı gibi enflamatuar hastalıklar yer almaktadır. Bunların yanı sıra eklem içi serbest kıkırdak parçaları, osteokondritis dissekans ve diğer diz kıkırdak problemleri, ön çaprak bağlarda geçirilen yırtılmalar, menisküsteki yırtılma, kıkırdağın yaralanması gibi durumların dizin işleyişini bozup aşınmayı daha da arttıran yönde etki etmesi gibi durumlar sağ diz kireçlenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenlerden birine ya da birkaçına sahip olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden uzman kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Tanısı

Right Knee Osteoarthritis tanısı koymak için ortopedi uzmanı tarafından detaylı muayene yapılır. İlk aşamada hastalığı anlamaya yönelik hastaya birkaç soru sorulur ve daha önce geçirilmiş olan diz travması ya da ameliyatı olup olmadığı öğrenilir. Muayene esnasında dizde hassasiyet olan yerler belirlenmeye çalışılır ve şişlik, deformite olup olmadığı incelenir. Daha detaylı bilgi edinmek adına diz röntgeni çekilir. Bazı durumlarda doktor MR da istemektedir. Bu durum genellikle genç diz kireçlenmeleri yani ileri dereceli olmayan kireçlenmelerde görülmektedir.

Right Knee Osteoarthritis Tedavisi

Sağ diz kireçlenmesi tedavisi uygularken en önemli unsur kireçlenmenin ne derecede olduğunun belirlenmesidir. Çünkü hafif düzeyde ya da erken dönemde olan diz kireçlenmeleri ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Bunun için diz egzersizleri ile ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Orta düzeydeki kireçlenmeler için diz artroskopisi ile tedavi edilmektedir. Başka tedavi şekilleri de bulunmaktadır. İleri düzeydeki hastalara ise genellikle diz protezi takılmaktadır.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle