Güncel

Periyodik sistem neden yapılmıştır ? Periyodik sistemin tarihçesi nasıldır ?

 Periyodik sistem neden yapılmıştır ? Periyodik sistemin tarihçesi nasıldır ?
Okunuyor Periyodik sistem neden yapılmıştır ? Periyodik sistemin tarihçesi nasıldır ?
Periyodik Sistem ve Tarihçesi.

Doğada bilinen yaklaşık olarak 120 tane element vardır. Bu elementlerin 90 tanesi doğal olarak bulunur. Elementleri benzer fiziksel özelliklerine, kimyasal özelliklerine, atom numaralarına göre sınıflandırılması periyodik sistem sayesinde mümkündür. Periyodik sistemin ortaya çıkış amacı , nasıl bir süpermarkette süt ve süt ürünleri satılan yer ayrı, bakliyat satılan yerler ayrı , dondurulmuş ürünler ayrı yerde bulunuyorsa. İnsanlar lazım olduğu şey ilgilendiren reyonlara yöneliyorsa periyodik sistemde elementleri belirli bir bölgede toplayarak sınıflandırma işlemini kolaylaştırır.

Periyodik sistemin tarihsel gelişimi konu anlatımı

John Dobereiner : Elementlerin sınıflandırılması ile ilgili bilim dünyasında ilk çalışmayı yapan kişidir. Yapmış olduğu çalışmayla benzer özellik gösteren elementleri üçerli gruplar halinde sınıflandırmıştır.

Alexandre Beguyer de Chancourtious : Benzer fiziksel özellik gösteren elementleri dikey ve sarmal olacak şekilde sınıflandıran bilim insandır.

Johm Newlands : Çalışmasını yapmış olduğu dönemlerde bilinen 62 tane element vardı. Bu 62 elementi sıralarken ilk 8 element den sonra gelen elementlerin, benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tekrar ettiğini fark etmiştir.

Meyer ile Mendelyev : Bilim dünyasında periyodik sistemin tarihsel gelişimini ele alırken, Meyer ile Mendeleyev genelde birlikte ele alınır. Sebebi ise Meyer ve Mendeleyev birbirinden habersiz aynı dönemde elementleri benzer şekilde sıralanmıştır. Bu tesadüfi bilgi bilim dünyasının ilgisini çekmiştir. Bu sebeple Meyer ile Mendeleyev’in ismi birlikte anılır. Şimdi sizlerle Meyer ve Mendeleyev’in periyodik sisteme yapmış olduğu katkılardan bahsedelim.

Lothar Meyer : Doğada bulunan elementleri benzer fiziksel özelliklerine göre sıralamıştır.

Dmitri İvanovich Mendelyev : Periyodik sistemin babası olarak adlandırılan Mendeleyev, doğada bulunan elementleri artan atom ağırlıklarına göre sınıflandırılmıştır. Mendeleyev günümüzdeki sıralamaya çok yaklaşsa da atom ağırlıklarına göre sıralandırdığı , günümüzdeki sıralama da atom numaralarına göre sıralandığı için bilim dünyasına adını günümüzde sıralamayı bulan bilim insanı olarak adlandıramamıştır.

Henry Moseley : Moseley elementleri artan atom numaralarına göre sıralayarak günümüzde kullanılan sıralamayı bulmuştur.

Glenn Seaborg : Periyodik cetvelin altına 2 periyot daha ekleyerek periyodik sistemin son şeklini veren kişidir. Periyodik sistemin altına eklediği 2 periyodun tamamı metaldir.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle