Güncel

Myofasial Ağrı Sendromu Neden Olur?

 Myofasial Ağrı Sendromu Neden Olur?
Okunuyor Myofasial Ağrı Sendromu Neden Olur?

Myofasial ağrı sendromu neden olur? Myofasial Pain Syndrome yani Türkçe karlığı ile Miyofasiyal Ağrı Sendromu bölgesel olarak kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrılar olarak tanımlanmaktadır.

Ağrı nedeniyle şikâyetçi olan hastaların yaklaşık yüzde seksenlik kısmında Miyofasiyal Ağrı Sendromu görülmektedir. Dolaysıyla bu hastalık kas ağrılarında en yaygın görülen hastalık olarak da tabir edilmektedir. Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık genellikle başka ağrılar ile karıştırılmaktadır. Semptom bakımından bel ve boyun fıtığının siyatik ağrısı ile benzerlik göstermektedir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu çoğunlukla kalça, boyun, sırt, bel, bacak ve omuzlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta kas dokusunun bulunduğu tüm bölgelerde bu hastalığın meydana gelme olasılığı bulunmaktadır.

Myofasial Ağrı Sendromu Neden Olur? Detaylar

Myofasial Pain Syndrome hastalığı nedeni henüz net olarak bilinememektedir fakat bazı durumların bu hastalığı tetiklediğine dair açıklamalar bulunmaktadır. Buna göre kas yaralanmaları, iş kazaları, stres, yağmurda ıslanma, kasların aşırı kullanımı, mesleki faktörler, kötü çalışma koşulları, korku bozukluğu, depresyon, felç geçirme sonrasında kasın kullanılamaması gibi durumlar bu sendromun oluşumunu tetiklemektedir.

Sayılanlara ek olarak B vitamini eksikliği, elektrolit bozukluklar, mineral eksiklikleri, kronik enfeksiyon, endokrin bozukluklar, inflamatuar hastalıklar ve viral enfeksiyonlar gibi durumlar da Myofascial Pain Syndrome görülmesine sebep olmaktadır. Bu tür durumlar direkt hastalığın oluşumuna neden olabileceği gibi hastalık oluşumunu tetikleyici özelliğe de sahiptir. Dolayısıyla bu tür durumlara karşı dikkatli olmakta yarar vardır.

Myofascial Pain Syndrome Belirtileri

Myofascial Pain Syndrome çeşitli belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bunlar içerisinde tutukluk, karıncalanma hissi, ağrı ve tutukluk, şişlik ve ödem, batma, uyuşukluk, sebepsiz yere terleme veya üşüme, yanma ve sıkışma hissi, el ayaklarda kısa süreliğine renk değişmesi, eklem hareketlerinin kısıtlanması, hafif ya da ileri dereceli ağrılar yer almaktadır. Yaşanan ağrılar ileri dereceli olduğunda yaşam kalitesini düşürücü etkiye sahiptir. Bu ağrı yayılma özelliğine sahiptir ve seyri gün içerisinde farklılık göstermektedir. Hastanın kası ve duruş şekli yaşanan ağrılar üzerinde etkili olmaktadır.

Myofascial Pain Syndrome Tedavisi

Myofascial Pain Syndrome tedavisi genel itibariyle üç şekilde yapılmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi, fizik tedavi ve tetik noktalara enjeksiyon uygulama tedavisi şeklindedir. Bu tedavide temel amaç ağrının giderilmesidir. Buna ek olarak yeteri kadar kas gücünün oluşturulması ve tam eklem açıklığının sağlanması için de çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi sürecinde kasların fazla kullanılması, kötü duruş bozuklukları ve buna benzer ağrıyı tetikleyen faktörlerin önlenmesi tedavide başarı oranını artırmaktadır.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
3
 • Rafet
  Rafet
  ziyaretci
  3 ay önce

  Birkaç haftadır bende de omuz,sırt ve boyun bölgesinde çok fazla ağrı var. Myofasial falan olmayalım da, bir de onunla uğraşmayalım.

  Cevapla
  0
 • Hakan
  Hakan
  ziyaretci
  3 ay önce

  Myofasial Ağrı Sendromu bende fazlasıyla var. Özellikle uzun saatler bilgisayar başında oturduğumuz için veya sabit kaldığımız için sık sık ağrılarım oluyor.

  Cevapla
  0
 • Cem
  Cem
  ziyaretci
  3 ay önce

  Bence uyku zamanı yastıkta yapılan baş hareketlerinden kaynaklanan bir durum

  Cevapla
  0
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle