Güncel

Kübital Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

 Kübital Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Okunuyor Kübital Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kübital Tünel Sendromu ya da diğer adı ile dirsekte sinir sıkışması insanlar arasında yaygın olarak görülen durumlardan biridir.

Kübital Tünel Sendromu eldeki üç ana sinirden biri olan unlar sinirin dirseği geçtiği yerde sıkışması ile görülen bir rahatsızlıktır. Bu sinire uygulanan baskı sonucunda yüzük ve serçe parmağı uyuşmaktadır. Ulnar siniri dirsekte iç ve arka kısımda yer alan medial epikondil ismi verilen bir tünelden geçmektedir. Bu tünelde herhangi bir sıkışma meydana gelmesi sonucunda el direkt olarak etkilenmektedir. Kelime anlamı olarak bakıldığında Kübital tünel dirsek tüneli manasına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu rahatsızlık dirsek bölgesinde başlamakta el, kol ve diğer bölgeler üzerinde etki meydana getirmektedir.

Kübital Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bbelirtileri içerisinde ilk sırada serçe ve yüzük parmağında karıncalanma, uyuşukluk ve ağrı hisleri gelmektedir. Meydana gelen uyuşukluk ve ağrı serçe parmaktan dirseğin iç kısmına kadar ilerlemektedir. Dirsek kıvrık tutulduğu takdirde bu ağrı daha da artmaktadır. Zaman geçmesiyle birlikte elde güç kaybı ve beceri kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu aşamaya gelindiğinde ise elde bulunan kaslar erimekte ve durum daha ciddi bir hal almaktadır. Ciddi hallerde iki el yan yana koyulduğunda bir elin diğerinden daha ince olduğu fark edilmektedir. Daha ileri vakalarda ise dördüncü ve beşinci parmak açılmamakta, el pençe haline yakınlaşmaktadır.

Tanısı

Tanı koymak için genellikle hastalıklarda fiziki muayene yapılmaktadır. Kübital Tünel Sendromu tanısı için çoğunlukla kas gücü ve duyu muayenesi yapılmaktadır. Bunun için kübital tünel seviyesinde sinir uçlarına parmak ucu ile küçük darbeler vurulmaktadır. Tinel testi adı verilen bu uygulama ile serçe parmakta elektriklenme meydana geliyorsa bu durum testin sonucunun pozitif olduğu manasına gelmektedir.

Tinel testinin yanı sıra dirsek fleksiyon testi de yapılmaktadır. Bu testte dirsek sonuna kadar kıvrılmakta ve el bileği geriye doğru kaldırılmaktadır. Eğer üç dakikada uyuşukluk meydana gelirse bu durum anlamlıdır. En önemli tetkik olarak ise nörologlar tarafından yapılan EMG olarak bilinmektedir.

Tedavisi

Kübital Tünel Sendromu tedavisi için hastalara ilk etapta dirseğin fazla kıvrılmaması önerilir. Dirseğin gece boyunca açık kalması adına gece ateli kullanılmalıdır. Bunlara ek olarak B vitaminleri ve antienflamatuar ilaçlar verilmektedir. Eğer hastada Kübital Tünel Sendromu ileri derecedeyse ve kas erimeleri varsa hiç vakit kaybetmeden cerrahi müdahale gerekmektedir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Deniz
  Deniz
  ziyaretci
  4 ay önce

  Keske bu tur etkinlikleri thy pegasus yapsada gorsek

  Cevapla
  1
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle