Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

 Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Okunuyor Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir? Genellikle kırk ve elli yaş arası kadınlarda sıklıkla görülen Karpal Tünel Sendromu çok ciddi boyutlara gelmediği sürece insanlar tarafından pek fazla önemsenmemektedir.

Karpal tünel üst kısımda karpal ligament, alt kısımda ise el bileği kemikleri arasında bulunan dar kanala verilen isimdir. Bu kanalın içerisinde parmakların hareket etmesini sağlayan median sinir ve tendonlar geçmektedir.

 

Kelime anlamı olarak bakıldığında Karpal Tünel Sendromu median sinirinin tuzaklanması olarak geçmektedir. Bu durumda median siniri sıkışmakta ve sinirde şişme ile enflamasyon meydana gelmektedir. Bunun sonucunda hastanın ellerinde karıncalanma ve uyuşma gibi hisler ortaya çıkmaktadır. Yaşanan sendrom en sık karşılaşılan sinir tuzaklanması olarak ifade edilmektedir.

Karpal tünel sendromu özellikle elini çok fazla kullanan kişilerde görülmektedir. Buna yönelik olarak klavye ya da daktilo kullananlarda, marangoz aşçı el örgüsü teknisyen gibi el becerisi gerektiren işler ile uğraşan kişilerde, müzisyenlerde, şeker hastalığı, guatr hastalığı ya da romatizmal hastalığı bulunan kişilerde, hamilelerde ve şişmanlarda yaygın olarak rastlanmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Sendroma yakalanmış olan kişiler gece uykuya daldıklarında ellerinde karıncalanma ve uyuşma hissi görülmeye başlanır. Parmaklarda sertlik, ellerde şişme ve gerilme hissedilir. Özellikle baş parmak ile ilk üç parmakta yakınmalar oluşmaktadır. Hastalar tarafından bu yakınmaların eller sallandığında azaldığı söylenmektedir. Yaşanan uyuşmalar bazen bir gece içerisinde birkaç sefer tekrarlamaktadır.

Ellerini çok fazla kullanan ev hanımlarında çamaşır ya da bulaşık yıkadıktan sonra karpal sendromuna bağlı şikâyetler daha da artmaktadır. Hastalığın ileri evrelerine doğru avuç kaslarında erime ve kuvvet kaybı gibi durumlar meydana gelmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri

Karpal Tünel Sendromu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir belirti vermeden görülen ve idyopatik tip adı verilen türü de bulunmaktadır. Gebelik, diyabet, guatr, Romatoid artrit ve buna benzer hastalıklar nedeniyle görülebilmektedir. Buna ek olarak vücudun su tuttuğu hallerde, dar bilek tüneli durumunda, el bileğinde mikro travmaya sebep olabilecek peş peşe hareket fazlalığında da Karpal Tünel Sendromu meydana gelebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı

Dikkatli olan kişiler tarafından Karpal Tünel Sendromu tanısı kolayca koyulabilir. Bunun için sinir sistemini ölçen bir cihaz ile tetkik yapılır. Nöroloji uzmanları tarafından yapılan tetkikte median sinirinin geçiş güzergâhı incelenir. Bazı özel vakalarda ise manyetik rezonans görüntüleme tekniği faydalı olabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi
Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal sendromu tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Konservatif Tedavi: Bu tedavi şeklinde el bileğinde travma oluşumuna neden olan aktiviteler kısıtlanır. Hastalar nötral pozisyonda dinlenmeye alınır. Bunun için el bileği ateli faydalı olmaktadır. Ödemi daha az hale getirmek için ise el bileğine saat başlarında bir ya da iki kez yaklaşık on beş dakika boyunca buz uygulaması yapılabilir. Buna ek olarak bazı hallerde ilaç tedavisi de yapılmaktadır.

Cerrahi Tedavi: İlaç tedavisinin faydalı olmadığı hastalarda cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Sinir üzerindeki baskı ortaya kalktığında daha fazla tahribat olmadan hastalık durdurulmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu uygulama için hasta hastanede yatmamaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Estetik Doktorları