Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

 Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler
Okunuyor Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

Gezegenler hakkında ilginç bilgiler: Bu makalemde gezegenlerimiz hakkında bilimsel bilgiler ve ilginç bilgiler vereceğim. Her birimiz gezegenleri illa merak etmişizdir. Peki araştırıp hiç baktık mı? Veya onlarla ilgili bilgiler edindik mi? Benim tahminimce hayır. O yüzden şimdi size gezegenlerimiz hakkında 5’er tane bilgi vereceğim:

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler – Detaylı

Merkür

 

– Merkür, güneşe en yakın gezegendir ve Sümerlerin ilk olarak 3000’de gözlemlediğine inanılmaktadır.

-Merkür, 4879 kilometre çapında güneş sistemindeki en küçük gezegendir. İnanabiliyor musunuz? 4879 kilometre çap olağanüstü!

-Merkür bir asteroit olmasına rağmen, Dünya’dan sonra güneş sistemindeki en yoğun gezegendir. Bu çok ayrı bir özellik olarak görülüyor.

-Merkür’ün yüzeyinde diğer gezegenlerden daha fazla krater var diye biliniyor.

-Merkür’ün yerçekimi Dünya’nın %38’ine eşittir. 

Mars

-Mars’ta Dünya’da olduğu gibi bir hayatın keşfedilmiş olabileceği teorisi var. Bu teoride açıkçası biz insanları heyecanlandırıyor diyebiliriz.

-Düşünebiliyor musunuz? Güneş sisteminin en yüksek zirvesi 21 kilometre ile Mars yüzeyinde. Koskoca 21 kilometrelik bir zirve…

-Güneş sistemindeki Dünya’dan sonra en uygun gezegen Mars’tır. İlk madde de belirttiğimiz gibi yaşama teorisi olduğu biliniyor. Bu yüzden en uygun gezegen diyebiliriz.

-Tahmin edebileceğiniz üzere Dünya gibi Mars’ın da farklı mevsimleri var. Bu da teoriyi bir tık doğru kılıyor diyebiliriz.

-Mars kırmızı bir renktedir. Yani kırmızı bir renkte gezegen düşünseniz herhalde ürpertici olurdu. Mars’ta böyle bir gezegen işte.

Satürn

-Satürn, güneş sistemindeki en düşük yoğunluklu gezegen olarak biliniyor.

-Dünyadan çıplak gözle görülebilen beş gezegenden biridir. Teleskop ile belirli zamanlarda belirli yerlerde gökyüzüne bakarsanız Satürn görebilme şansınız olabiliyor.

-Satürn’ün çevresinde büyük ve güzel bir halka sistemi var. Bu da Satürn’ü cazibeli bir gezegen olarak kılıyor.

-Satürn’ün adı Jüpiter’in babası olarak geçiyor. Gezegenlerimizin de baba-oğul ilişkisi varmış demek.

-Satürn’de saatte 1800 kilometre hızla giden rüzgarlar var. Bu rüzgarların Dünya’da olduğunu düşünsenize artık ne hale geliriz düşünemiyorum.

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler
Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

Jüpiter

-Jüpiter’in kütlesi, güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin toplam kütlesinin tam anlamıyla 2.5 katıdır. Bu da Jüpiter’in ne kadar ağır olduğunu gösteriyordur herhalde.

-Jüpiter’in adı tüm Roma tanrılarının kralı Jüpiter’den geliyor. Satürn nasıl Jüpiter’in babası olarak geçiyorsa bu da ‘’Tanrıların Kralı’’ Jüpiter’den geliyor.

-Jüpiter, 1.321 dünyayı barındırabilir. 1321 dünya ne demek 1321 düşünmek imkansız bile.

-Jüpiter, güneş sistemindeki geçirilen en kısa gündür.

-Gün sadece 9 saat 55 dakika sürer. Dünya’da ise 24 saatlik bir zaman dilimine sahibiz.

Venüs

-Venüs’te bir gün bir yıldan fazla sürer. Ne kadar uzun zaman…

-Güneş sistemi kadın adı olan tek gezegendir ve gezegendeki tüm yüzey şekilleri kadın isimleri olarak adlandırılır. Kısacası kadın gezegen diyebiliriz.

-Venüs ayrıca dünyanın kız kardeşi gezegeni olarak da bilinir, çünkü büyüklüğü dünyaya çok benzer. O zaman her birimiz de bir kız kardeş gezegene sahip olabiliriz. Bu da hepimizin bir kardeş olduğunun göstergesidir.

-Venüs, diğer tüm gezegenlerin aksine, saat yönünde döner. Güneş batıdan doğar ve doğudan batar. Çok ilginç bir bilgi değil mi? Bir gezegenin tüm gezegenlerin aksine ters dönmesi ve güneşin ters doğması bu çok mantıksız gelebilir ama kesinlikle öyle. Her birimiz görmek ve o anı izlemek isterdi.

-Venüs’ün atmosfer basıncı Dünya’nın 92 katıdır. İnsanların burada yaşaması şu anlık ne olursa olsun imkansız derecededir. Çünkü insanlar atmosfer basıncının değişmesi, artması, azalması gibi durumlarda kulakların tıkanması, kanaması gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Uranüs

-Uranüs’ün adı Satürn’ün babası olan Uranüs’ten geliyor. Bu gezegenlerinde hep bir babası falan filan var. Demek ki insanların da baba-oğul ilişkisi buradan geliyor diyebiliriz.

-Uranüs’ün bilinen 13 halkası var. Bu halkalar Satürn’ün halka sistemi kadar geniş değildir.

-Uranüs, güneş sistemindeki en soğuk gezegendir. Yüzey sıcaklığı -224 ° C’dir. -224 ° C de kalmak neredeyse imkansızdır. İnsanoğlunun yaşadığı en soğuk yer Rusya’da bulunan Oymyakon kasabasıdır. En soğuk derecesi -80 olan bu kasabada belirli bir halk yaşıyor ve kayıtlarda geçiyor.

-Bu gezegenin güneş etrafındaki yolculuğunu tamamlaması için 84 dünya yılı gerekiyor. Yani bizim açımızdan bakarsak koskoca 84 yaş işte bizde bu kadar yavaş bir zaman diliminin içindeyiz diyebiliriz.

-Uranüs bir gaz gezegenidir. Yaşanması imkansızdır.

Neptün

-Deniz tanrısının adını almıştır.

-Neptün’ün yerçekimi güneş sistemindeki en çekim gücüne sahip olanıdır. Tabi ki de Jüpiter’den sonra geliyor.

-Neptün’ün etrafında bilinen 14 tane uydusu vardır.

– -214 °C dereceli bir ısıya sahiptir. Ve bu da yaşanmaz hale geldiğinin kanıtıdır.

– Güneş sistemine en uzak gezegenlerden biridir.

Gezegenler hakkında size ilginç bilgiler verdim. Bu bilgilerin size faydalı olacağını düşünüyorum.

Yapılan Yorumlar
 • Avatar for Eren Eren dedi ki:

  – -214 °C dereceli bir ısıya sahiptir yok artık bu degerleri nasul ölçuyorlar

 • Avatar for Enes Cantürk Enes Cantürk dedi ki:

  Sümerlere şaşkınlığım daha da bir arttı. Venüsü nasıl keşfettiler acaba

 • Avatar for Rafet Rafet dedi ki:

  84 yıllık yavaş bir zaman dilimi içerisinde olmak. Dünyadan uzaklaşırsak geleceğe doğru zamanda bir yolculuk yapabileceğimiz anlamına gelir mi?

 • Avatar for Abdulkadir Abdulkadir dedi ki:

  İnsan kendini çok büyük zannediyor. Halbuki DÜnya’nın dışında çok büyük bir evren var. Sınırlarına ulaşamadığımız bu evrende toz tanesiyiz, fazla egoya gerek yok.

 • Avatar for Hakan Hakan dedi ki:

  Uzaya yolculuk yapacağımız zamanlar bizim neslimiz gitmeden gelir umarım 🙂 Çok merak ettiğim ve görmek istediğim bir başka dünya gibi..

 • Avatar for Cem Cem dedi ki:

  Güzel bir bilgi teşekkürler.

 • Avatar for abdülkadir abdülkadir dedi ki:

  Evren o kadar büyük ki insan düşünüyor bazen kum tanelerinin içinde yaşanan onca olay onca duygu gerçekten çok garip

Bir Yorum Yapın

Estetik Doktorları