Güncel

Fibromyalgia (Kronik Ağrı Sendromu)

 Fibromyalgia (Kronik Ağrı Sendromu)
Okunuyor Fibromyalgia (Kronik Ağrı Sendromu)

Fibromyalgia nedir?  İnsanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Fibromiyalji hastalığı yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak bilinmektedir.

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen Fibromiyalji hastalığı uyku düzensizliği, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleri de beraberinde getirmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerde geceleri uyunmasına rağmen sabah kalkıldığında hiç uyumamış gibi hisse neden olan yumuşak doku romatizması oluşmaktadır. Stresli olan kişilerde hastalığın tekrar ettiği görülse de genel olarak Fibromiyalji yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilmektedir.

Fibromiyalji hastalığında vücudun bazı noktaların aşırı hassasiyet görülmektedir. Romatizmal hastalıklar arasında en fazla karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji ülke genelinde toplumun yaklaşık yüzde üçünde meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu hastalık erkeklere nazaran kadınlarda üç kat daha fazla görülmektedir.

Fibromyalgia Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri incelendiğinde bu hastalıkta ağrı yaygın olarak görülmektedir. Bu ağrının vücudun belli bir noktasında başlayıp diğer noktalarına doğru yayıldığı söylenmektedir. Fibromiyalji hastalarında vücudun belli bir yerinde hassasiyet oluşmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak, el ve ayaklarda karıncalanma, egzersizlere karşı dirençli olmama, gün boyunca yorgunluk hissi, hafıza problemleri ve depresyon hali, uyku kalitesinin azalması gibi belirtileri vardır.

Hastalık belirtileri içerisinde vücudun üst kısmında kızarma eğilimi, ishal, kabızlık ve gaz şikâyetleri, çarpıntı, dinlenmeden uyanmışlık hissi, kişiler arası farklılık gösteren ödem hassasiyeti, yeni şeyler öğrenmede güçlük ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar yer almaktadır.

Fibromyalgia Nedenleri Nelerdir?

Fibromyalgia nedenleri içerisinde en yüksek pay genetik faktörlere aittir. Birinci derece yakınlarında Fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları sekiz kat daha fazla olmaktadır. Genetik faktörlere ek olarak çevresel faktörler de hastalığın oluşumunda etkilidir. Çocukluk döneminde geçirilen travmalar hastalığın oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

Fibromiyalji hastalığı psikolojik yönü olan bir hastalıktır. Yani aksiyetesi yüksek olan, uyku bozukluğu bulunan ve depresyon hastalarında bu hastalığın görülme olasılığı daha fazladır. Bu hastalık eğitim ve ekonomik düzeyi yüksek olan kişilerde daha sık ortaya çıkmaktadır. İşkolik ve mükemmeliyetçi yapı hastalık nedenler arasında sayılmaktadır. Özellikle finans, gazetecilik ve mimarlık gibi işler ile uğraşanlarda Fibromiyalji hastalığına sıklıkla rastlanmaktadır.

Fibromyalgia Teşhisi

Fibromyalgia hastalığına özgü bir test bulunmadığından dolayı bu hastalık teşhisi zor bir hastalık olarak bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu hastalıkta temel on iki noktada hassasiyet bulunması esas koşuldur. Hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin uzun süre görülüyor olması da koşullar arasında yer almaktadır.

Hastalık teşhis edilirken genellikle fizik tedavi ve romatoloji uzmanları ile birlikte çalışmak gerekmektedir. Bu branşlara doktor yönlendirmesi ile gidilmeli, bilinçsiz bir davranış sergilenmemelidir.

Fibromyalgia Tedavisi

Fibromyalgia tedavisi için istikrar büyük önem taşımaktadır. Yanlış teşhis koyulması ya da istikrarlı olunmaması hastalığın tedavi edilememesine ve kronik hale dönüşmesine yol açmaktadır. Başlangıçta hastalığa ilaç tedavi uygulanmakta ve buna ilave olarak günlük yaşamda bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu hastalığa sahip olan kişiler düzenli olarak beslenmeli, uyku düzenine dikkat etmelidir. Hasta hekim işbirliği çerçevesinde tedavi sürecinde bölgesel enjeksiyonlar, ozon tedavisi, masaj, elektroterapi uygulamaları, germe gevşeme eğitimleri ve çeşitli uygulamalar ile tedavi desteklenmektedir.  

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Eren
  Eren
  ziyaretci
  4 ay önce

  Teşhisi koymak tedavi kadar zor gercekten hastalikla ugrasmak zor bir iş

  Cevapla
  0
 • Halil
  Halil
  ziyaretci
  4 ay önce

  Cok yogun bir boyun agrisi gecirdim merhem surdum anca gecti baktim ki hastaligin adi fibromyalgia

  Cevapla
  0
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle