Dengelenmiş ve Dengelenmemiş kuvvet nedir ?

 Dengelenmiş ve Dengelenmemiş kuvvet nedir ?
Okunuyor Dengelenmiş ve Dengelenmemiş kuvvet nedir ?

Doğa muhteşem bir düzen içerisinde hareket etmektedir. Doğaya dışarıdan müdahale edilmediği takdirde çok güzel bir işleyişi vardır. Şimdi sizlere bu muhteşemliğin içerisinde dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetlerden bahsedeyim.

Duvarda asılı duran saat dengelenmiş kuvvetlerin etkisi altındadır.
Duvarda asılı duran saat dengelenmiş kuvvet

Eğer bir cisim duruyorsa dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir. Buna birden fazla örnek verebiliriz. Örneğin ağaçta duran bir elma, duvarda asılı olan bir saat , mutfağımızda rafta duran bardaklar, binalar, elektrik direkleri ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde durum vardır.

 
Ağaçta duran elma dengelenmiş kuvvetlerin etkisi altındadır.
Ağaçta duran elma dengelenmiş kuvvet

Yer çekimi kuvveti yerin merkezine mi doğrudur ?

Bunlar nasıl dengelenmiş kuvvet oluyor neye göre dengelenmiş kuvvet diyoruz. Dünyamızın merkezine doğru yer çekimi kuvveti vardır. Her hangi bir kuvvetin etkisi altında kalmadan dünya da yerden yüksekte duramayız. Yer her zaman kendine çekmek isteyecektir. Yerin kendine çekme isteğine ters bir yönde kuvvet uygulanırsa bu sefer cisim yerden yüksekte durabilir. Biz bu duruma dengelenmiş kuvvet diyoruz. Ağaçta duran elma ağaç dalının elmaya yukarı yönlü kuvvet uygulaması sonucunda elma ağaç dalından yere düşmemektedir. Duvarda asılı duran saate çivi yukarı yönlü kuvvet uygulayarak dengede kalmasını sağlamıştır. Bu denge durumu bozulursa ve yere doğru hareket gerçekleşirse dengelenmiş kuvvetin etkisi altından çıkıp dengelenmemiş kuvvetlerin etkisi altına gireriz.

Sabit süratla giden arabada dengelenmiş kuvvetin etkisi altındadır. Fakat yavaşlayan veya hızlanan araba dengelenmemiş kuvvetlerin etkisi altındadır.

Hızı sabit olmayan sürekli artıp azalan hareketli dengelenmemiş kuvvetlerin etkisi altındadır.
Dengelenmemiş kuvvet.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Estetik Doktorları