Güncel

Cendere Sistemi Nedir ? Hidrolik Pres Ne İşe Yarar ?

 Cendere Sistemi Nedir ? Hidrolik Pres Ne İşe Yarar ?
Okunuyor Cendere Sistemi Nedir ? Hidrolik Pres Ne İşe Yarar ?

Cendere Sistemi Nedir ? Cenderenin Çalışma Prensibi Nasıldır ?

Su cenderesinde veya sıvı kullanılan bir cenderede pascal prensibinden yararlanarak bir basınç kuvvetinin sıvı yardımıyla değiştirilmeden aynen iletilmesinden dolayı kullanılan bir yapıdır. Basıncın aynen iletilmesinden yola çıkarak bilim insanları, o zaman biz uyguladığımız basınç değerini büyüterek sıvı yardımıyla aynen iletebiliriz demişler. Bu varsayımdan yola çıkarak insanlık tarihi açısından çok önemli bir buluşa imza atmışlardır.

Çünkü bu sistemle daha az bir kuvvet uygulayarak daha ağır bir cisimleri hareket ettirebiliriz.

Cendere sistemi daha çok hidrolik pres alanında çok sık kullanılmaktadır. Nedir bu hidrolik pres merak ediyorsanız sizlerle biraz hidrolik presin çalışma prensibine ve yararlarına bakalım.

Endüstriyel bir ortamda çalışmıyorsanız, daha önce bir Hidrolik Pres ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Bu sistem, metalik nesneleri bir metal tabaka yardımıyla sıkıştırma, camı ufaltmak, arabaları parçalamak gibi çeşitli farklı işlemlerde kullanılır. Çoğu endüstriyel ortamın ihtiyaçlarını karşılamak için bir hidrolik pres kullanılabilir. Hidrolik pres kısacası ezme, ufalama ve küçültme işlemi diyebiliriz.

Peki bir hidrolik pres (Cendere) nasıl çalışır?

Bir hidrolik pres, birbirine bağlı iki silindir içerir. Her silindirde hidrolik sıvı bulunur bir silindir diğerine göre basınç farkı oluşması gerektiğinden daha büyüktür, geniştir.

Sıvılar sıkıştırılamaz kabul edilir, bu sebepten hidrolik preste kullanılırlar. Hidrolik pres, kuvvet uygulanan Pistona az miktarda bastırarak çalışır. Bu basınç daha sonra eşit olarak dağıtılır. Pascal prensibi burada devreye girmektedir. Daha sonra büyük olan silindir yükselir. Yükselen silindirdeki basınç fazla olacağından dolayı ezme, ufalama işlemi gerçekleştirir.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, hem küçük piston da hem de büyük piston da basınç değeri aynıdır. Burada değişecek olan ise uygulanan kuvvet olacaktır. Peki Basınç Nasıl Artıyor ?
Basınç : Birim yüzeye uygulanan dik kuvvet olduğundan dolayı ve basıncın değeri yüzey alanı ile ters orantılıdır. Kuvvet uygulanan yüzey ne kadar küçültülürse basınç değeri büyüyeceğinden hidrolik pres, veya cendere sisteminin kullanıldığı yerlerde kuvvet uygulanan piston yüzey alanı küçük tutulmak istenir.

Hidrolik presin (Cendere)’ nin faydaları nelerdir ?

Daha az maliyet. Bir hidrolik pres, yapımında kullanılan malzemeler bulunabilir ve maliyeti uygun olduğundan dolayı mekanik prese oranla daha fazla tercih edilir.

Kolay kolay arızalanmama. Yapısında iki piston ve sıvı bulundurduğu için kolay kolay arıza vermez buda bakım maliyetini düşürür. Arıza verse bile parçaları değiştirmek kolay olacaktır.

Daha az gürültü. Bir mekanik aksamın çalıştığını düşünün çok fazla uzağa gitmeyin bir çamaşır, bulaşık makinesi bile çalışırken ses çıkarır ve insanı rahatsız eder. Hidrolik presler daha az hareketli parça kullandığından gürültü seviyesi azalır. Hidrolik pres ile tam kontrole sahip olduğunuz için bu, gürültü seviyesini de kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Günlük Hayatta Pascal Prensibinden Nerelerde Yararlanılır ?

Günlük hayatta Pascal prensibinden faydalanılarak;

  • Hidrolik liftler
  • İtfaiye merdivenleri
  • Kepçe
  • Damperli kamyon
  • Emme basma tulumbalar
  • Berber koltukları
  • Basınç ölçme araçları
  • Hidrolik frenler
  • Hidrolik presler
  • İlaçlama pompaları

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle