Güncel

“BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY”

 “BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY”
Okunuyor “BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY”

Dünya’nın 4 Şubat 1990’da voyager 1 sondası tarafından 6.4 milyar km öteden çekilen fotoğrafı. Dünya, en üstteki güneş ışınının yaklaşık yarısında görülen nispeten parlak bir ışık lekesidir.  Dünya, fotoğrafta bir pikselden daha küçük bir alan (NASA’ya göre 0,12 piksel) kaplamaktadır.Bu fotoğraf şuana kadar gezegenimize ait en uzak noktadan çekilen fotoğraf olma özelliğini taşımaktadır.

Uzaydan çekilen dünya görüntüsü
Uzay teleskopu dünya resmi.

11 Mayıs 1996’da, Carl Sagan, bir konuşmada fotoğrafı yorumlamıştır:

Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her “yüce önder”, her aziz ve günahkâr onun üzerinde – bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

Fotoğraf : NASA Yazı : Vikipedi

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Enes Cantürk
  Enes Cantürk
  ziyaretci
  3 ay önce

  Elinize sağlık, bayağı heyecanlı bir yazı oldu 🙂

  Cevapla
  0
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle