Güncel

Addison Sendromunun Semptomları Nelerdir?

 Addison Sendromunun Semptomları Nelerdir?
Okunuyor Addison Sendromunun Semptomları Nelerdir?

Addison sendromunun semptomları nelerdir? Addison hastalığı nedir? Addison hastalığı böbrek üstü kabuğunun hasar görmesiyle böbrek üstü bezlerinin kortizol ve aldosteron hormonlarını yeteri kadar üretememesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hormonlar tansiyon ve kan şekerinin normal sınırlarında tutulmasını sağlayan hormonlardır, özellikle kortizol hormonu yaşamın devamı adına mutlaka yeteri kadar çalışmalıdır.

Bu hastalık çok nadir görülen bir hastalık olmakla birlikte aslında ciddi bir rahatsızlıktır özellikle kanser ve tüberküloz hastalarında yakalanma riski çok daha yüksektir. Çünkü bağışıklık sisteminin böbrek üstü bezlerine saldırmasıyla ortaya çıkmasının dışında kanama, tümör ve tüberküloz gibi enfeksiyonlar sebebiyle de hasar oluşturma riski vardır.

Addison Hastalığının Nedenleri?

Bu hastalığın iki çeşidi vardır. Bunlardan ilki birincil böbrek üstü yetmezliği ve diğer ise ikincil böbrek üstü yetmezliğidir.

Birincil Böbrek Üstü Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Addison hastalığı bağışıklık sisteminin böbrek üstü bezlerine saldırmasıyla ortaya çıkar bu nedenle bu bir otoimmun hastalığıdır. Bu hastalıkta vücudun bağışıklık sistemi bir organ ya da bir virüs, dış saldırgan ya da bakteri ile karıştırır.

İkincil Böbrek Üstü Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

İkincil böbrek üstü yetmezliği, böbrek üstü bezleri adrenokortikotropik üretemediği durumlarda ortaya çıkar. Adrenokortikotropik böbrek üstü bezlerinin kabuk kısmını uyaran bir hormondur.

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Kaslarda zayıflık
 • Halsizlik, çabuk yorulma
 • Mide bulantısı, kusma
 • İştahsızlık, kilo kaybı
 • Cilt pigmentasyonunda artış
 • Sıcak ve soğuya hassasiyet artışı
 • Kalp atışlarında ve kan basıncında azalma

Bu belirtilerin bazıları sadece Addison hastalığı için geçerli değildir fakat bu hastalığın belirtileri çok ağır şekilde ilerler ve hasta fiziksel bir yaralanma ( kaza geçirmek, ameliyat olmak, başka bir hastalık geçirmek ) geçirdiği zaman belirtiler hızlı bir şekilde kötüleşir ve bu duruma Addison sendromu denir .

Addison Sendromunun Semptomları Nelerdir?

 • Şiddetli kusma ve ishali takip eden ciddi bir sıvı kaybı
 • Bilincin kaybolması
 • Böbreklerin işlevini yerine getiremez hale gelmesi
 • Bel, karın ve bacak bölgelerinde şiddetli ağrılar

Hastalığın Teşhisi ve Tedavisi

İlgili doktor semptomları sorduktan sonra fiziksel bir test uygular bununla birlikte hormon seviyelerinin tespit edilebileceği başka testler uygulanır. Tedavi süreci eksik olan hormonların takviyesi ile başlar. İlacın dozları ihtiyaç dahilinde doktor müdahalesi ile artırılabilir. Addison hastalığı ilaç tedavisine olumlu sonuç vermesiyle birlikte hastayla ömür boyu yaşayan kronik bir rahatsızlıktır bu nedenle aksatılmaması oldukça önemlidir aksi hali tehlikelidir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Hakan
  Hakan
  ziyaretci
  3 ay önce

  Addison Sendromu oldukça önemli bir konu olmak ile beraber yakalanma durumunda ciddi bir tıbbi destek alınması şart diye düşünüyorum.

  Cevapla
  6
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle